,,Ucz się, ucz, ponieważ nauka do potęgi klucz! ” – pewnie niejednokrotnie słyszałeś to od ludzi bardziej wprawionych. Jedni mówią, że okres nauki jest świetny, a inni, że wspominają go jako najgorszy okres w ich życiu. Jak jest naprawdę? Nie można tego ustalić, ponieważ odczuwalnie widać, że zdania są różnorodne.

Każdy po ukończeniu szkoły wyraża osobistą opinię na ten temat. Można zauważyć, że osoby, które aktualnie się uczą często narzekają, aczkolwiek z drugiej strony na myśl przychodzą wspomnienia mamy, w których tak niesamowicie wesoło wspomina lata przebyte w szkolnej ławce. Zdaje się, że nauczyciele wtedy byli całkiem innymi ludźmi, a ich podejście zaskakiwało. Bywały oczywiście osobliwości.

W dzisiejszych czasach też bywają, ale zwykle w przeciwną stronę. Słowo „nauka” jest interpretowana przez każdego odmiennie. Należy na to spojrzeć stronniczo. Niektórzy lekcją opisują całe swoje istnienie. Uzyskują wiedzę, którą mogą umieścić w poszczególnej dziedzinie, chociaż nie myślą, że jest to zasługa szkoły. Natomiast są osoby, dla których edukacja kojarzy się jedynie z tonami książek, ocenami wstawianymi do dziennika. Cóż, można by rzec, że w każdym z tych sformułowań jest odrobinę słuszności.

Nie można zapominać, że ludziom, którzy zdobywają wiedzę, mają wzorowe wyniki jest swobodniej w życiu, bo trafić na odpowiednie studia nie jest tak bardzo przystępnie. Jeśli ktoś chce rozwijać się w kierunku np. medycyny, nauka jest potrzebna, a zdobyta wiedza będzie towarzyszyć przez cały czas wykonywania swojego zawodu. Żadna pomyłka nie jest dozwolona. Osoby, które posiadają problemy z opanowywaniem wiedzy, mogą się kształtować praktycznie. Praca fizyczna dominuje nad umysłową. To jednak nie powinno zrażać młodych osób do zdobywania wiedzy, ponieważ z czasem docenią te godziny spędzone na mozolnym powtarzaniu nudnego materiału na sprawdzian.

Reasumując: uzyskana wiedza i umiejętności towarzyszą nam nieprzerwanie, a przykładem może być czytanie i pisanie. Nauka wydaje dużo kluczy, a tylko do nas należy decyzja czy ich użyjemy.