Narodziny małego dziecka zawsze powoduje istotne zmiany w życiu jego rodziców. Dowolne dotychczas spędzanie czasu ulega sporym zmianom. Wyjścia do klubów, spotkania ze znajomymi czy wieczorne imprezy w jednej chwili stają pod znakiem zapytania. Upłynie sporo czasu zanim za tym zatęsknisz. Znacznie wcześniej zaczniesz planować, jak powinien wyglądać twój dzień, aby nie paść ze zmęczenia.

Stara mądrość głosi: śpij, kiedy niemowlę śpi. Wiele kobiet ironicznie dodaje do niej: gotuj kiedy maleństwo gotuje i sprzątaj, gdy ono sprząta. Nie należy jednak podważać tego porzekadła. W pierwszych tygodniach po narodzinach dziecka to właśnie maluch powinien być najważniejszy. Postaraj się poświęcić mu jak najwięcej swojego czasu. Nie martw się wczorajszymi garami w zlewie czy poplamioną podłogą w korytarzu. Wszelkie domowe porządki mogą zostać odłożone na później. Maleństwo jest teraz najważniejsze.
Oswój się z myślą, że dziecko będzie pragnął spędzać jak najwięcej czasu z mamą. Musisz być blisko. Nie zdziw się, kiedy niemowlak będzie bez przerwy domagał się jedzenia. W pierwszych dniach na świecie maleństwo nie ma jeszcze uregulowanych przerw między codziennymi posiłkami. Może więc być tak, że jednego razu odstęp będzie trwał nawet trzy godziny, a później dziecko będzie wołało o jedzenie co kilka minut.

happy new year 2022 wishes

Naczelną zasadą, jaka powinna rządzić życiem świeżo upieczonej mamy jest nieplanowanie dnia. Przy nieregularnym trybie życia niemowlaka każdy plan może okazać się niepotrzebny. Jeżeli weźmiesz na siebie zbyt wiele obowiązków, szybko możesz zdenerwować się, gdy nie uda ci się ich zrealizować. Jeśli masz siłę, możesz zająć się spełnianiem domowych obowiązków w trakcie snu malucha. W tej sytuacji poczujesz satysfakcję z wykonanego zadania, zamiast bez sensu się irytować.

Nie denerwuj się, gdy na początku dbanie o pociechę będzie cię przerastać. Wprawa przychodzi z czasem.