Metropolia Niemiec to miasto o bardzo urozmaiconej oraz krwawej historii. Wydarzenia drugiej wojny światowej dopuściły do ogromnych zniszczeń w obrębie stolicy, następnie przez dekady Berlin podzielony był murem na 2 strony. Dzisiaj miasto to jest pełne życia i jest podziwiane przez wielu podróżnych. Dobrze poznać słabiej popularną część metropolii, aby ujrzeć to miejsce z trochę innej perspektywy.

Osoby pragnące poznać berlińską alternatywę artystycznej awangardy, koniecznie powinni odwiedzić Kreuzberg, najmocniej awangardową dzielnicę miasta. Z budowlanego punktu widzenia, obszar ten nie może się chwalić klasycznymi zabytkami, jednak z pewnością panorama jest fascynująca. Znajdziemy tam zniszczone, stare kamienice obok późniejszych, szarych budynków, wszystkie pokryte wielobarwnymi muralami. Kreutzber znany jest z wolnego ducha a także tolerancji. Żyje tam mnóstwo osób z całego świata, rasizm nie jest dopuszczalny, na zewnątrz zauważamy osoby o wszelkim kolorze skóry, oni żyją w symbiozie razem. Spotkamy tam mnóstwo awangardowych pubów, księgarni ze starymi tomami, sklepów muzycznych. Miejsce to jest także rekomendowane weganom, na każdym przystanku znajdziemy jadłodajnię, w której ofercie nie powinniśmy szukać mięsa.

Warto także wybrać się na wycieczkę tropem zniszczonego muru berlińskiego. W środku miasta co prawda są zachowane jego reprezentacyjne części, lecz najlepsze egzemplarze zobaczymy o wiele dalej. Wówczas będziemy musieli udać się do wschodniej dzielnicy Berlina, której klimat jest całkiem inny niż w części zachodniej. Mnóstwo tam szarych, smutnych budynków, które Polakom na pewno przypomną nową płytę. Pełno tam również zamkniętych fabryk pokrytych kolorowymi graffiti. Ta obskurna panorama ciekawie komponuje się z barwnymi częściami muru, pokrytego licznymi muralami.

Berlin jest pięknym miastem, w którym zobaczymy mnóstwo konwencjonalnych atrakcji. Lecz w trakcie swojej drugiej tam wizyty, warto obrać nieco inny kierunek. Dzięki wizycie na Kreuzbergu lub we wschodniej pierzei miasta, dostrzeżemy Berlin z całkiem innej strony.